Day two of the 142nd Nowra Show and there is lots on the program.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Saturday action.
3.45pm:
Show jumping results
Show jumping has wrapped up for the day, and major results have been released, as follows.
1.35m mini prix
First: James Arkins on Eurostar, second: Aaron Hadlow on Valemvader, third: Stephen Dingwall on Cavalier Du Rouet, fourth: Stephen Dingwall on Cavalier Ludicrous, fifth: Elliot Reeves on KS Saint Patrick
1.25m open
First: Alyssa Williams on Broadway Jitterbug, second: Ashley McMahon on Twins Ava, third: Milly Clarke on Rosewaite Grumfies, fourth: Clint Beresford on Emmaville Spot On, fifth: Tony Priestley on Daibyn Fairings Kiss
Grand prix
First: James Arkins on Waitangi Skynet, second: Clint Beresford on Emmaville Jitterbug, third: Aaron Hadlow on Twins Easton VDL, fourth: Jamie Priestley on Courage, fifth: Jamier Priestley on Amaretto MVNZ
3.30pm:
Dog show
The dogs may not be the most well trained pups, but they’re having a go, and the crowd seems to love them.
2pm:
Walter Whip’s workshop
Kids and adults alike picked up a whip, some for the first time, and learnt whip cracking skills from one of the best in the business.
Walter Whip’s show takes place at 4.30pm.
He can whip a flower out of a person’s mouth, he is that precise.
Don’t miss it!
12pm:
Woodchopping
There’s a packed schedule at the woodchopping arena today.
The stalls are just as packed with people enjoying the spectacle.
Nowra local Peter Windley won the standing block final, captured on video below.
When asked if he’s feeling in form the modest champion told the South Coast Register, “I’m feeling old.”
11.20am:
Plenty of great action at the Nowra Show today. Check out some of the early showjumping action.
11am:
Beef Cattle results
Junior champion bull European breed was the Brewer family’s Curemont Maui shown by Damien Cooper.
Senior champion bull European breed was the Williams Family’s South West Tow Truck shown by Bill Williams.
Grand champion bull was the Williams Family’s South West Tow Truck shown by Bill Williams.
10.42am:
Champion beef cattle results
Senior champion female European breed in the beef cattle section at the Nowra Show was Brewer family’s Progress Mimi Force shown by Damien Cooper and Charles Brewer.
Senior champion female British breed in the beef cattle section at the Nowra Show was the Nowra High entry Back Creek Kylie and calf Prince shown by Shayla Hush, Ebony Smith and Ruth Webb .
Grand champion female taking out the Ernie Ison Memorial was the Brewer family’s Progress Mimi Force shown by Damien Cooper and Charles Brewer.
10am:
First of the champions in the beef cattle judging.
Junior champion female British breed in the beef cattle section at the Nowra Show was Nowra High entry Woolaringa Leane M21 shown by Emelia Collison-Gates.
Junior champion female European breed in the beef cattle section at the Nowra Show was Brewer family’s Curemont Maddison Karamba, of Numbaa shown by Damien Cooper.
9.40pm:
Nowra High School Cattle Team ready for a big day in the beef cattle judging.
9.20am
We are here already, gearing up for a full day.
Here is the program for today.
Friday
5.15pm
Still lots to do and see at the Nowra Show tonight and a full program tomorrow.
Here is what is on for the rest of the evening from the Nowra Show Society program.
We are signing off but will see you all bright an early for another full day tomorrow.
4.40pm
Still plenty of activities at the Nowra Show, with a full program into tonight.
If you are worried if it's going to rain tomorrow?
The weather may have turned south this afternoon, but there is a fine day forecast for Saturday.
Bring your sunscreen and wear a hat if you're off to the show.
It's going to be hotter tomorrow than it was today.
The thermometer is tipped to hit 31 degrees, peaking at 2pm.
3.55pm
Major horse results
Graeme Swan Memorial Young Riders
First: Jamie Priestly, second: Jamie Priestly, third: Sarah Davies
Cecil Henry Memorial, 1.25m open
First: Alyssa Williams on Braodway Jitterbug, second: James Arkins on Eurostar, third: Tony Priestly on Daibyn Fairings Kiss, fourth: Maverick Miles on Emcee Revolver, fifth: Clint Beresford on Emmaville Jitterbug
Norman’s Plant Hire 1.35m open
First: Jamie Priestly, second: James Arkins, third: Deon Williams, fourth: Aaron Hadlow, fifth: Stephen Dagwall
3pm:
Plenty of action on the main arena – Check out the Shoalhaven’s own Jamie Priestley in the showjumping competition.
1.30pm
Supreme Champion cow at this year's Nowra Show was the Crawford family’s Coolea Aftershock Dita, taking out the crown from the Holsteins.
1pm
We checked out the gorgeous displays in the pavilion and spotted a few outstanding exhibits.
- Most outstanding exhibit – junior decorative flowers: Ronan Van Mastrigt.
- Most outstanding exhibit – decorated cake: Emily Johnston.
- Most outstanding exhibit – knitting and crochet novice section: Judy Fishwick.
- Most outstanding exhibitor – vegetable: Andrew Havadjia.
12pm
Senior Champion Jersey – Boscawen Action Rosebell, owned by the Herne and Russell family.
Intermediate Champion Holstein for the Fern Garratty Memorial – Glenalbus Dreamy Jade, owned by Tom and Kyleigh Cochrane.
Senior Champion Guernsey – Boscawen Jackpot Rosefloss, shown by Georgia Herne.
Senior Champion Holstein – Coolea Aftershock Dita, owned by the Crawford family.
11am
The dairy cattle are currently being judged and Senior Champion Brown Swiss was won by Blissful Goldwyn Rose owned by Tom and Kyleigh Cochrane and judged by Pat Buckley.
The show will continue until 10pm on Saturday, February 10 and we will be ringside to bring you all the fun and action on show.
READ MORE: Fiery whips to light up 2018 Nowra Show
While all the favourites will return, including the ARD Freestyle Motocross team, the RFS tree felling and the dog high jump, there will be many new additions to this year’s program.