Shoalhaven dancers take top spot in Sydney | video

SUCCESS: Front - Chloe Elder, Denva Dwyer, Olivia Beaham and Chilli Dwyer. Back - Chloe Floyd, Arielle Gomez, Danieka Bell and Darcy Arnold.

SUCCESS: Front - Chloe Elder, Denva Dwyer, Olivia Beaham and Chilli Dwyer. Back - Chloe Floyd, Arielle Gomez, Danieka Bell and Darcy Arnold.

Years of training paid off recently for Shoalhaven dancers. 

Nine DanceWorks students qualified to represent their school in the NSW State Australian Teachers of Dancing (ATOD) Scholarships in Sydney over the past three weeks.

The students competed against other top schools from around the state, with both closed dance class with the adjudicator and a public performance.

Dance teacher Amy Evison said they all shone on stage.

“They’re very talented and I’m very proud of these dedicated students,” she said.

The top four students from each category were chosen to represent NSW and their school at the ATOD Australasian Energetiks Scholarships, which will be held in July at NIDA in Sydney.

 Arielle Gomez, Chilli Dwyer, Chloe Elder, Denva Dwyer and Olivia Beahan will be going on to compete at the national level next month.

DanceWorks students will be performing their mid-year showcase at the St Georges Basin Country Club on Friday, June 23. Doors will open at 6:30pm. Contact Amy on 0422 595 813 for more information. 

Results from NSW State Australian Teachers of Dancing (ATOD) Scholarships 

First place – state champion: Olivia Beahan – Junior Tap Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

First place – state champion: Chilli Dwyer – Sub-Junior Classical Ballet Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

First place – state champion: Chilli Dwyer – Mini Tap Scholarship

First place – state champion: Denva Dwyer – Intermediate Jazz Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

First place – state champion: Denva Dwyer – Junior Classical Ballet Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

First place – state champion: Chloe Elder – Sub-Junior Tap Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

Second place: Denva Dwyer – Junior Tap Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

Fourth place: Olivia Beahan – Sub-Junior Jazz Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

Fourth place: Danieka Bell – Mini Tap Scholarship

Fourth place: Chilli Dwyer – Mini Jazz Scholarship

Fourth place: Arielle Gomez – Sub-Junior Tap Scholarship (NSW State Representative at ATOD Australiasian Scholarships 2017)

Highly Commended: Olivia Beahan – Junior Classical Ballet Scholarship

Highly Commended: Danieka Bell – Sub-Junior Classical Ballet Scholarship

Highly Commended: Danieka Bell – Mini Jazz Scholarship

Highly Commended: Ryan Floyd-Marsh – Mini Jazz Scholarship

Commended: Darcy Arnold – Sub-Junior Classical Ballet Scholarship

Commended: Ryan Floyd-Marsh – Sub-Junior Classical Ballet Scholarship

Commended: Arielle Gomez – Sub-Junior Jazz Scholarship

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop