Dance results from Shoalhaven Eisteddfod

RELATED

Lights, camera, action: Shoalhaven Eisteddfod ready to roll 

The lights have shone on the 33rd Shoalhaven Eisteddfod. 

The action kicked off on Friday, May 19, with the Nowra School of Arts packed with talented dancers from across the region. 

Sophia Alamango from Jaspers Brush was one competitor ready to shine. The South Coast Register caught up with her before she performed her modern expressive and classical ballet pieces. 

“I’m a little bit nervous but I’m most excited about my modern expressive,” she said. 

CENTRE STAGE: Sophia Alamango from Jaspers Brush prepares to compete in the 33rd Shoalhaven Eisteddfod.

CENTRE STAGE: Sophia Alamango from Jaspers Brush prepares to compete in the 33rd Shoalhaven Eisteddfod.

The SCIPA student was dancing her modern expressive piece to Waves by Dean Lewis. 

“I only finished it yesterday so it’s fairly new but I’m ready to go,” she said. 

The event will continue until mid-June and wrap up with the ‘Stars of the Eisteddfod’ concert on June 17, showcasing some of the best Eisteddfod performances.

Book tickets to the concert here and find the full Eisteddfod program here. 

City of Shoalhaven Eisteddfod 2017 Awards

19 May 2017. Section 171 INFANTS DANCE

1st:  Illaroo Road Public School Group A - North Nowra

2nd:  Ulladulla Public School - Ulladulla

3rd:  Illaroo Road Public School Group B - North Nowra

19 May 2017. Section 172 PRIMARY DANCE

1st:  Batemans Bay Public School Lyrical Troupe - Batemans Bay

2nd:  Ulladulla Public School - Ulladulla

3rd:  Milton Public School Ensemble B - Milton

19 May 2017. Section 174 SPECIAL EDUCATION CLASSES DANCE

1st:  Bomaderry Public School - Bomaderry

2nd:  Illaroo Road Public School - North Nowra

19 May 2017. Section 801 CLASSICAL BALLET - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Chilli Dwyer - Nowra

3rd: Bonni Bolam - Worrigee

Highly Commended: Darcy Arnold - Berry

Highly Commended: Emma Ryan - Shoalhaven Heads

Highly Commended: Danieka Bell - Worrigee

19 May 2017. Section 802 CLASSICAL BALLET - 13 years and over

1st: Amy Whelan - Cambewarra

2nd: Georgia Bone - Nowra

3rd: Sophia Alamango - Jaspers Brush

19 May 2017. Section 806 DEMI CHARACTER - 12 years and under

1st: Bonni Bolam - Worrigee

2nd: Olivia Beahan - Nowra

3rd: Chloe Floyd - North Nowra

19 May 2017. Section 808 NATIONAL CHARACTER (including National Dance) - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Amy Mason - Sanctuary Point

3rd: Olivia Beahan - Nowra

19 May 2017. Section 809 NATIONAL CHARACTER (including National Dance) - 13 years and over

1st: Michaela Mason - Sanctuary Point

19 May 2017. Section 815 FAST TAP - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Olivia Beahan - Nowra

3rd: Chilli Dwyer - Nowra

Highly Commended: Shenae Boulton - Culburra Beach

Highly Commended: Arielle Gomez - Sussex Inlet

Highly Commended: Chloe Elder - Worrigee

19 May 2017. Section 816 FAST TAP - 13 years and over

1st: Emmerson Fawell - Sanctuary Point

2nd: Isabella Heldt - Ulladulla

Highly Commended: Chloe Carpenter - Batehaven

Highly Commended: Amy Whelan - Cambewarra

19 May 2017. Section 817 SLOW TAP - 12 years and under

1st: Chloe Elder - Worrigee

2nd: Olivia Beahan - Nowra

Highly Commended: Shenae Boulton - Culburra Beach

19 May 2017. Section 819 WALTZ TAP - Open Age

1st: Olivia Beahan - Nowra

2nd: Denva Dwyer - Nowra

19 May 2017. Section 825 JAZZ - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Chilli Dwyer - Nowra

3rd: Amelia Keywood - Sanctuary Point

Highly Commended: Yasmine Duncan - Sanctuary Point

Highly Commended: Chloe Floyd - North Nowra

Highly Commended: Clancy Whelan - Cambewarra

Highly Commended: Danieka Bell - Worrigee

Highly Commended: Alexandra Currey - Sanctuary Point

19 May 2017. Section 826 JAZZ - 13 years and over

1st: Georgia Bone - Nowra

2nd: Kayla O'Connor - Mollymook

Highly Commended: Ellen Hargreaves - Milton

19 May 2017. Section 830 CONTEMPORARY - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Ivy Carmichael - Sanctuary Point

3rd: Madeleine Allen - Nowra

Highly Commended: Clancy Whelan - Cambewarra

19 May 2017. Section 831 CONTEMPORARY - 13 years and over

1st: Hannah Brookes - North Nowra

1st: Rebecca Thong - Bathurst

2nd: Kayla O'Connor - Mollymook

19 May 2017. Section 835 MODERN EXPRESSIVE - 12 years and under

1st: Denva Dwyer - Nowra

2nd: Madeleine Allen - Nowra

3rd: Ella Crowe - Sanctuary Point

Highly Commended: Molly O'Neil - Woollamia

Highly Commended: Clancy Whelan - Cambewarra

Highly Commended: Shenae Boulton - Culburra Beach

19 May 2017. Section 836 MODERN EXPRESSIVE - 13 years and over

1st: Georgia Bone - Nowra

2nd: Jessie Blow - Berry

Highly Commended: Sophia Alamango - Jaspers Brush

20 May 2017. Section 803 CLASSICAL BALLET TROUPE - 8 years and under

1st:  SCIPA Troupe B - Bomaderry

2nd:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

20 May 2017. Section 804 CLASSICAL BALLET TROUPE - 12 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

2nd:  KC Dance Company - Sanctuary Point

Highly Commended:  SCIPA Troupe C - Bomaderry

20 May 2017. Section 821 TAP TROUPE - 12 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison Troupe A - Nowra

2nd:  Just Dance Culburra - Nowra

3rd:  DanceWorks by Amy Evison Troupe B - Nowra

Highly Commended:  KC Dance Company Troupe A - Sanctuary Point

20 May 2017. Section 822 TAP TROUPE - 13 years and over

1st:  KC Dance Company - Sanctuary Point

2nd:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

20 May 2017. Section 827 JAZZ TROUPE  - 8 years and under.

1st:  KC Dance Company - Sanctuary Point

2nd:  SCIPA Troupe B - Bomaderry

3rd:  SCIPA Troupe C - Bomaderry

Highly Commended:  SCIPA Troupe A - Bomaderry

20 May 2017. Section 828 JAZZ TROUPE - 12 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison Troupe A - Nowra

3rd:  KC Dance Company Troupe A - Sanctuary Point

2nd:  KC Dance Company Troupe B - Sanctuary Point

Highly Commended:  Anybody Can Dance - Worrigee

Highly Commended:  Just Dance Culburra Troupe B - Nowra

20 May 2017. Section 829 JAZZ TROUPE - 13 years and over

1st:  DanceWorks by Amy Evison Troupe B - Nowra

2nd:  KC Dance Company Troupe A - Sanctuary Point

3rd:  KC Dance Company Troupe B - Sanctuary Point

Highly Commended:  DanceWorks by Amy Evison Troupe A - Nowra

20 May 2017. Section 833 CONTEMPORARY TROUPE - 12 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

2nd:  KC Dance Company - Sanctuary Point

3rd:  Anybody Can Dance - Worrigee

20 May 2017. Section 834 CONTEMPORARY TROUPE - 13 years and over

1st:  KC Dance Company Troupe A - Sanctuary Point

20 May 2017. Section 837 MODERN EXPRESSIVE TROUPE - 8 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

20 May 2017. Section 838 MODERN EXPRESSIVE TROUPE - 12 years and under

1st:  DanceWorks by Amy Evison - Nowra

2nd:  SCIPA Troupe B - Bomaderry

3rd:  Just Dance Culburra Troupe A - Nowra

Highly Commended:  Kicks Danceforce - Batemans Bay

20 May 2017. Section 839 MODERN EXPRESSIVE TROUPE - 13 years and over

1st:  KC Dance Company - Sanctuary Point

2nd:  Kicks Danceforce - Batemans Bay

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop