A grade reduced to four teams

ROUND 11 of the Nowra Shoalhaven Touch Association 2014 Winter Competition will be played on Monday, July 14.

In A grade, there has been an unfortunate withdrawal of the top placed AKS team due to numerous players moving to Sydney. 

The remaining players have studies and other commitments, making it difficult to field a side. 

As a result, this has forced the association to redraw the grade to a four team draw as opposed to a six team draw with a bye. 

Results last week for all A grade teams will stand as AKS had the bye which did not compromise the other results. 

A redraw was necessary as the grade was facing both a bye team and a forfeit team, resulting in the remaining teams not getting game time prior to the finals.

In A reserve, the six team draw with a bye will continue. 

Unfortunately the bye team will no longer have an opportunity to play a game against the bye team from A grade. 

Divisions two and three continue as is with their second round of games.

General enquiries can be directed to the association secretary, Razz, preferably via text to 0400 036 753. 

The association’s registrar is Belinda, and can be contacted on 0438 235 679. Association president Dave’s contact is 0419 236 640. 

All refereeing enquiries should be directed to referees director Ken on 0432 053 111.

Results from round 10, Monday, July 7

A grade: Ash Williams Team 7 defeated Joel Atfield Roofing 5, The Tross 7 defeated Weller Surveying Services 2, AKS bye.

A reserve: Mitchell Group 9 defeated Lewys Bakehouse 2, Tim Webster Building 7 defeated YTC 4, Shea’s Swimming bye.

Division two: Amazing Dental 10 defeated Harry’s Takeaway 5, Clifton Accountants 4 defeated My Pink Hair 2, RH Boyd Pumas 11 defeated Pitt St Kindy 5, Entire Services 9 defeated The Spartans 2.

Division three: Specsavers 11 defeated Fauvo Hair 2, Southern Windows 6 defeated Longreach Earthmoving 5, Dilligaf 8 defeated Untouchables 3, Manildra 12 defeated Memorable Moments 11.

Points table after round 10

A grade: The Tross 3, Ashlee Williams Team 3, Joel Atfield Roofing 1, Weller Surveying Services 1.

A reserve: Mitchell Group 3, Tim Webster Building 3, YTC 1, Lewy’s Bakehouse 1, Shea’s Swimming 0.

Division two: Amazing Dental 29, Clifton Accountants 29, Entire Services 24, Harry’s Takeaway 18, My Pink Hair 18, RH Boyd Pumas 17, The Spartans 15, Pitt St Kindy 13.

Division three: Manildra 27, Dilligaf 26, Southern Windows 22, Specsavers 20, Memorable Moments 18, Untouchables 18, Fauvo Hair 14, Longreach Earthmoving 11.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop