Keen runners turn up for a wild time

WHAT started out as a beautiful Saturday turned into a cold blustery afternoon as the Nowra Athletics Club members gathered at the Longreach Course at West Nowra.  

Numbers were down as many people took advantage of the beginning of the school holidays to explore other destinations or to sit in front of a nice warm fire.

There were no takers in the special A’s this week, but in the one kilometre the first four place getters were hot on each other’s heels.  

In order over the line were Isaac Bacchus, James Babian, Bethany Dobson and Alisha Mustapic.

The young guns in the two kilometre event kept the time keepers on their toes.  Liam Coulson–Knight crossed first for division one off a handicap time of 1.40.  Sophie Fletcher was second, Ruby Davidson third and Stirling Norwood took out fourth place from a handicap of 2.50.

In division two of the same event, Roxi Florance was able to hold off the back markets to take line honours.  

In hot pursuit were Kate Leung, Thomas Pratt and Cameron Harrison in fourth.

It may have been cold waiting for your event to begin but the three kilometre participants certainly worked up a sweat.  

William Pratt took out fourth place, but he certainly gave a good chase to Jainie Hamilton (third), Tara Mustapic (second) and Alex Cornell (first).  Division two were no slouches in the times either.  

Mikayla Check only just beat Ella Davidson.  

Alex Arnold was lucky to hang on to third as he crossed in front of Joshua Banwell.

Jye Edwards started on a handicap of 6.50 and blitzed the field to take out first.  

Hugh Dobson (5.00) crossed in second, Matt Brennan and Paul Davidson, showing that you are never too old, took out third and fourth.  

The winners in division two were Kyra Florance, Ethan Havadjia, John Keenan and Graham Smith.

The hard to beat Eva Moeller Duhme once again had line honours for division three.  

Angela Edwards only just beat Gavin Urquhart, who only just beat Darlene Musgrove.  

The diehards of the long course had to put up with a head wind on the way to the turnaround, but it did not seem to offer too much of a road block to Dave Tuckerman, who crossed well in front of the next competitor, Dion Carter.  

Brad Sawyer held it together for third and Graham Pepper, with extra wind resistance, placed in fourth.

For division two, Jacob Prince was first, Linda Wetherill second, Kim Waters third and Kendall McMaster fourth.  

In the final line honours, Laura Babian put in a good performance as part of her training for the King next Sunday.  

Geoff Crook was also following this strategy to place second.  

Ally Strand ran well to place third and Ed Egan fought well to take out fourth place.

Next week is the King of the Mountain.  

The club is short on volunteers and if you can spare your Sunday, please contact Peter Dooley on 4441 8739 or Terry Bailey on 4421 6065.

Check the website for your final times and the club will see you next week at Tomerong.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop