Hillman named refereeing coach of the year

ROUND five of the Nowra Shoalhaven Touch Association 2014 Winter Competition will be played on Monday, May 26. 

The weather is still unseasonably warm, which has been great for evening touch football. 

Division one teams are now at the halfway mark of the first round. 

Divisions two and three are three games away from completing round one.

Congratulations to the association referees’ director Ken Hillman who was again voted as the referees’ coach of the year for the second year running at the recent prestigious NSW Touch Awards in Sydney.

This is an accolade for all Ken’s hard work at the representative level of touch in NSW with elite referees as part of his role on the NSWTA referees’ coaching panel. 

The votes were compiled not by his peers, but by all referees who have been coached by anyone on the coaching panel. 

Last week a team did not complete its allocated grounds duty and consequently faces a fine as a result. 

The association asks that all teams ensure they thoroughly read the draw to look for refereeing duty or grounds duty. 

Sometimes you may have both.

It is good to see finally that most touch players are in uniform. 

Any team that now has uniform issues must advise the committee. 

Players will be sent from the field for incorrect uniform.

General enquiries can be directed to the association secretary, Razz, preferably via text to 0400 036 753. 

The association’s registrar is Belinda and can be contacted on 0438 235 679. Association president Dave’s contact is 0419 236 640. 

All refereeing enquiries should be directed to referees’ director Ken on 0432 053 111.

Results from round four, Monday, May 19

Division one: Weller Surveying Services win defeated Mitchell Group forfeit, Ash Williams Team 7 defeated Joel Atfield Roofing 5, Tim Webster Building 7 defeated Shea’s Swimming 4, AKS 15 defeated Lewy’s Bakehouse 2, The Tross 9 defeated YTC 4.

Division two: Amazing Dental 8 defeated My Pink Hair 4, Entire Services 6 defeated Harry’s Takeaway 3, Clifton Accountants 4 defeated Pitt St Kindy 2, The Spartans 10 defeated RH Boyd Pumas 9.

Division three: Specsavers 7 defeated Longreach Earthmoving 5, Memorable Moments 9 drew Untouchables 9, Dilligaf 9 defeated Fauvo Hair 4, Manildra 7 defeated Southern Windows 3.

Points Table after round four

Division one: AKS 12, The Tross 12, Ashlee Williams Team 10, Tim Webster Building 9, Joel Atfield Roofing 8, Shea’s Swimming 8, Lewy’s Bakehouse 7, Weller Surveying Services 6, YTC 4, Mitchell Group 3.

Division two: Clifton Accountants 12, Amazing Dental 12, Entire Services 10, My Pink Hair 8, RH Boyd Pumas 8, The Spartans 7, Harry’s Takeaway 6, Pitt St Kindy 5.

Division three: Manildra 11, Dilligaf 10, Specsavers 9, Memorable Moments 8, Southern Windows 8, Untouchables 6, Longreach Earthmoving 5, Fauvo Hair 4.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop