Shoalhaven juniors do the region proud at the state championships

A HOST of Nowra Athletics Club’s talented juniors competed at the NSW Junior Championships in Sydney last weekend. 

Although all of the athletes displayed Nowra’s spirit and determination, three of the girls enjoyed a podium finish of silver.

Samantha and Annie Peace won silver in their discus events and Jade Mustapic displayed consistency with another state silver in the 400 metres.

Jenna Bentley finished third in heat one of the u14 200 metres in a time of 27.60 and qualified for the final.  

This race earnt Jenna her first national qualifier to compete at the National Junior Track and Field Championships in Sydney in March.

Jenna finished sixth in the u14 200 metre final in a time of 27.95.

She finished third in heat one of the u14 100 metres in a time of 13.55 to qualify for the final, where she finished sixth in a time of 13.66.

Josh Byron finished sixth in heat three of the u18 400 metres in a time of 52.80.

He finished third in heat one of the u18 400 metre hurdles in a time of 58.96 and qualified for the final, where he finished fifth in a time of 58.96.

Clare Dobson finished 11th in the u16 3000 metres in a time of 12:01.64.

Hugh Dobson finished 14th in the u16 3000 metres in a time of 10:23.68. 

Hugh has only just turned 13 and this was a 12 second personal best.

Jye Edwards finished fourth in the u18 1500 metres in a time of 4:07.30. 

He finished third in heat two of the u18 800 metres in a time of 2:01.90 to qualify for the final, where he finished fifth in a time of 2:01.97.

Shenay Edwards finished fifth in heat three of the u16 400 metres in a time of 63.34.

Siwa Harvey-Aziz finished ninth in the u14 discus with a distance of 30.52 metres.

Zachary Havadjia finished fifth in heat two of the u18 400 metres in a time of 52.97.

He finished sixth in heat two of the u18 200 metres in a time of 23.23.

Kristin Kalemusic finished second in heat one of the u18 400 metres in a time of 59.35 to qualify for the final, where she finished fifth in a time of 58.91.

Kristin finished sixth in heat two of the u18 800 metres in a time of 2:17.78 to qualify for the final, where finished eighth in a time of 2:23.90.

Harry McGill finished fifth in the u18 3000 metres in a time of 9:22.82.

Jade Mustapic finished first in heat two of the u14 400 metres in a time of 61.88 to qualify for the final, where she won the silver medal in a time of 61.8.

Jake Myors finished in the U20 5000 metres in a time of 16:32.78.

Annette Peace finished fourth in the u14 shot put with a distance of 9.76 metres.

She won the silver medal in the u14 discus throw with a distance of 31.84 metres.

Samantha Peace finished 11th in the u18 shot put with a distance of 11.33 metres.

She then entered the u18 discus throw to win the silver medal with a distance of 44.59 metres.

Arron Spiessberger-Parker finished sixth in the u20 1500 metres in a time of 4:05.57.

He then finished seventh in heat two of the u20 800 metres in a time of 1:59.08.

Nowra Athletics Club is proud of these athletes and their commitment and achievements at the NSW Junior Championships. 

Congratulations to Arron Spiessberger-Parker (1500 metres), Harry McGill (3000 metres), Jye Edwards (800, 1500 and 3000 metres), Shenay Edwards (800 metres), Kristin Kalemusic (800 metres), Jade Mustapic (400, 800 metres), Jenna Bentley (200 metres), Sam Peace (discus) and Annie Peace (discus) who will now go on to represent NSW Athletics at the upcoming National Junior Track and Field Championships in Sydney next month.

Smartphone
Tablet - Narrow
Tablet - Wide
Desktop