VICTORY LAP: Mikhaela Gray from Berry takes a victory lap after winning the 2014 Berry Showgirl at the Berry Show on Saturday.
CHAMPIONS: Catherine McGoldrick presents Hayden Green from Mittagong and Aaron Brennan from Bowral with the blue ribbon for their cow ‘Elm Vale Joibelle’, who won the Champion Beef Female class at the Berry Show on Saturday.
WINNER: Catherine McGoldrick from Jaspers Brush and Taylor Hills from Crookwell with her winning exhibit ‘Cloverlee Gold Digger’ who won the Champion Beef Male class at the Berry Show on Saturday.
SUPREME EFFORT: Judge Renee Robertson with winning owner Margaret Hughes from Mittagong, Steward Phil Duncan, Catherine McGoldrick from Jaspers Brush, Hayden Green from Mittagong holding Supreme Beef Exhibit winner ‘Elm Vale Joibelle’ and Aaron Brennan from Bowral at the Berry Show on Saturday.
STEWARDS: Col Walsh from Jaspers Brush, Phil Duncan from Cambewarra and Peter Harris from Jaspers Brush are ringside watching the beef cattle exhibits at the Berry Show on Saturday.
RINGSIDE: Catherine McGoldrick from Jaspers Brush and Danielle Scriberras from Londonderry relaxing in the shade at the Berry Show on Saturday.
WINNERS ARE GRINNERS: Camilla Milne from Young with her steer ‘Albert’, who won the Weston Milling Animal Nutrition Junior Steer Competition at the Berry Show on Saturday.
HARD DECISION: Judge Stuart Warden from Livestock Auctioneers, AJ Campbell & Son passes a keen eye over the competition in the Led Heifer or Steer Competition at the Berry Show on Saturday.
SUPREME DUO: Judge Stuart Warden from Livestock Auctioneers, AJ Campbell & and Camilla Milne from Young with her steer ‘Albert’, who won the Supreme Champion Heifer or Steer class at the Berry Show on Saturday.
WINNING SMILE: Showgirl entrant and exhibitor Jessica Lewis taking part in the Grand Parade with her young bull ‘JFL Karagundi’ who won Grand Champion Junior Beef Bull class at the Berry Show on Saturday.
GOATING AROUND: Steve Smith from Meroo Meadow holding Reserve Champion Senior Doe ‘Mundroola Silene’, Judges Norm McCrea and Courtney Nelson and Raymond Scott from Yeoval holding Champion Senior Doe ‘Willean Goldie’ at the Berry Show on Saturday.
TEAM EFFORT: Ron McKinnon from Tomerong with his popular Working Bullock Team, taking part in the Grand Parade at the Berry Show on Saturday.
JUNIOR WINNERS: Jennifer Bryant and Lachlan Black from George’s River Grammar with their winning goats, who took out the Sires Progeny under 12 months class at the Berry Show on Saturday.
SUPREME: Judge Norm McCrae, Raymond Scott from Yeoval and Judge Courtney Nelson with Supreme Champion Angora ‘Willean Goldie’ at the Berry Show on Saturday.
WINNING TEAM: Ann Smith holding ‘Mundroola Silene’ and Steve Smith holding ‘Mundroola Nathan’ from Meroo Meadow who won Sires Produce over 12 months class at the Berry Show on Saturday.
SPEED DEMON: Peter Hands, Berry Show Society President zooming about the Berry Showground on his vesper at the Berry Show on Saturday.
IMPRESSIVE: Greg Glasgow with his mare ‘Jessica’ putting on a fine display for the audience at the Berry Show on Saturday.
YOUNG GUNS: Matt Warnes, Brad Gavenlock, Justin Walsh and Renee Warnes are presented with their winning ribbons by John Bennett representing Royal Agricultural Society of NSW. Their team ‘Diamond Genetics Australia’ won the Young Farmers Challenge at the Berry Show on Saturday.
SHOWGIRLS: Ashley Wright-Hands presenting the 2014 Showgirl entrants to the audience at the Berry Show on Saturday.
CELEBRATIONS: Mikhaela Gray (second from right) is announced the winner of the 2014 Berry Showgirl at the Berry Show on Saturday.
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show
Berry Show